Prieš kyšininkavimą – antikorupcijos rimbu

naujiena1-korupcija_01-1024x680

Lietuvos techninės apžiūros įmones vienijanti asociacija „Transeksta“ sukūrė korupcijos užkardymo sistemą.

Joje kruopščiai išdėstyti visi įmanomi korupcinio pobūdžio veiksmai ir požymiai, kaip juos atpažinti. Čia pateikta ir detali instrukcija, kaip užfiksuoti ir kam pranešti apie neteisėto atlygio siūlymus ar reikalavimus.

Kyšio siūlytoją techninės apžiūros kontrolierius turės įspėti apie tokio veiksmo neteisėtumą ir už tai gresiančią atsakomybę. Asmeniui susipratus ir atsisakius ankstesnio ketinimo, techninė apžiūra bus pratęsta iki jos pabaigos. Priešingu atveju techninės apžiūros kontrolierius turėtų nutraukti patikros procedūrą ir raštiškai užfiksuoti kyšio siūlymo faktą. Šis pranešimas patektų į teisėsaugos struktūrų – policijos ir STT – rankas.

Už pilietiškumą ir bekompromisį savo pareigų atlikimą techninės apžiūros kontrolieriams numatomas paskatinimas, sieksiantis iki 500 eurų. Taip bus paskatinti bendrovės „Tuvlita“ kontrolieriai, kurie pirmieji Lietuvoje įgyvendina antikorupcinę programą techninės apžiūros stotyse.

O kaip elgtis klientams, jeigu neteisėtam atlygiui provokuotų techninės apžiūros kontrolierius? Tokia rekomendacija sudaryta ir transporto priemonių vairuotojams, kurie ją gali aptikti Antikorupcijos priemonių plane, paviešintame oficialioje UAB „Tuvlita“ interneto svetainėje www.tuvlita.lt.

„Tikimės, kad naujai įdiegtos priemonės bus veiksmingos ir padės efektyviai užkirsti kelią korupcijai. Tyrimai rodo, kad nepaisant anksčiau vykdytos kovos su šiuo blogiu, vis dar netrūksta atkakliai siūlančių kyšius. Pvz., vien per savaitę Panevėžio įmonėje užfiksuota 17 tokių atvejų“, – teigia UAB „Tuvlita“ valdybos pirmininkas Antanas Dadurka.

Šalies techninės apžiūros įmonių darbuotojams pateiktos smulkiai išdėstytos instrukcijos. Jos padės kontrolieriams suvokti apie siūlomą kyšį, kokia forma jis bebūtų pateikiamas – pinigus palikus automobilyje, įkišus tarp dokumentų, bandant perduoti tiesiogiai pokalbio metu ar per tarpininkus, taip pat esant užuominoms apie siūlomas dovanas, paslaugas ar kitas neteisėto atlygio formas.

Apie provokuojančius neteisėtam atlygiui veiksmus darbuotojas bus skatinamas materialiai ir moraliai raštu pranešti techninės apžiūros centro vadovybei net ir tuo atveju, jeigu kyšio siūlytojas atsisakytų savo pirminio ketinimo. Informacija apie tokį atvejį teisėsaugos struktūrų nepasiektų. Visgi susisteminta informacija apie tokius atvejus bus paviešinta vieningoje techninės apžiūros įmonių informacinėje sistemoje.

„Mes nesiekiame nubausti visų, galbūt klaidingai suvokusių galimybę už neteisėtą atlygį gauti techninės apžiūros patvirtinimą ir tuo pačiu kuo daugiau nesusivokusių žmonių perduoti teisėsaugos institucijoms. Mūsų tikslas – korupcijos užkardymas ir prevencija“, – teigia A. Dadurka.

Nuo liepos pradžios korupcijos užkardymo sistema veikia visose techninės apžiūros stotyse.